Глобальна пандемія: наслідки і перспективи для будівельної галузі
28.08.2021 18:14
Коли з впливом кризи і зовнішніх чинників на бізнес в нерухомості розібралися, варто оцінити - скільки часу знадобиться на повернення показників хоча б до колишніх рівнів. І тут кожен сегмент, так би мовити, потрібно розглядати окремо.
Наприклад, більше третини експертів ринку нерухомості вважають, що відновлення ринку готельної нерухомості до того стану, в якому вона перебувала на момент початку пандемії COVID-19, може зайняти до 3-х років.
У житлі таке відновлення, на думку більшості (44,5%), може зайняти менше року. Як, наприклад, і в складській нерухомості - так вважають всі 50%. Зазначимо, що зазвичай при будівництві складів використовують сендвіч-панелі купити які можна в компанії Rauta.
А ось офісному сегменту, на думку 35,7% опитаних знадобиться від 1-2 років. Ще більше (39,3%) вважає, що до того стану, в якому офіси перебували на момент початку пандемії знадобиться до 3-х років. Сегмент ІТ-компаній, на розвиток яких було покладено великі сподівання та будівництво нових офісних центрів, став тим сегментом, що найлегше зміг перейти в онлайн-формат та налагодив роботу віддалено. Тож сьогодні цей сегмент потребує значно менше площ.
У торговельної нерухомості, на думку 64,3% опитаних, «на ренесанс» може піти від року до двох. Але вже сьогодні розпочато будівництво ряду торгових будівель на майбутнє. Так компанія Новус використовує сендвіч-панелі від Rauta для всіх своїх нових будівель.
Крім оцінки ситуації в основних сегментах, в ході опитування учасникам було запропоновано відзначити перспективність і більш вузькоспеціалізованих ніш. В яких, ймовірно, можна розвивати об’єкти з більшою віддачею і більшим опором до негативного впливу кризи.
У найближчі 3-5 років, на думку гравців ринку, які взяли участь в опитуванні, найбільш перспективними для розвитку можуть стати такі ніші як житло комфорт-класу, складська нерухомість (по 9,2% голосів), а також бізнес-парки та паркінги (по 8,5% голосів).
У десятку сегментів-лідерів також увійшли: індустріальні парки, прибуткові будинки і коворкінги (набрали по 7% голосів), житло бізнес-класу (6,3%), житло для студентів, а також об’єкти стріт-ритейлу (по 5,6% ).
Менше 5% голосів, але більше 3% отримали формати доступного перспективи житла (соціальне / економ) і житло преміум-класу (по 4,9%), будинки престарілих, готелі 3* та торговельні центри (по 3,5% голосів).
Нижні рядки рейтингу (менше 3% голосів) зайняли ймовірно не перспективні ніші: готелі 4-5*, офісні центри і готелі 1-2*.